Przejdź do posta

AI in The Box: okulary od Meta

Kuba Jeziorny
Przeczytasz w 1 minutę

Zuck na konferencji dla developerów Meta Connect pokazał nowe gogle Quest 3 (po sporej podwyżce, od teraz także o mixed reality jak te od Apple), ale dla mnie ciekawsze było co innego:

Meta zrobiło wraz z Ray-Banem okulary zintegrowane z AI.

0:00
/1:32

Nie był to gwóźdź programu, ale uważam, że warto się im bliżej przyjrzeć:

• Sam produkt jest jakby prostszą wersją gogli do mixed-reality. "Jakby" bo nie granie w gry jest tu głównym use case'm.

• Wektorem nie jest metawersum ale dużo prostszy, bardziej podstawowy sposób zastosowania.

• Okulary pozwalają na interakcję z tym, co widzi noszący - można prosić o opis, tego co się widzi; robić zdjęcia, filmy, livestreamować; tłumaczyć napisy w obcym języku a nawet poprosić o tutorial jak naprawić zepsuty tu-oto kran. Fajne.

Przejdźmy jednak to najważniejszych ficzerów:

  1. Cena: $299. Same okulary do robienia zdjęć za trzysta dolków to nie była super mocna propozycja wartości, ale okulary do zdjęć, filmów oraz z wbudowanym AI w tej cenie? To już ma zapaszek klasycznej dysrupcji. Niska cena + prostsze scenariusze użycia.
  2. Okulary wyglądają normalnie. I do tego można wybrać sobie spośród kilku modeli i rodzajów szkieł. Produkt spełnia - niedocenione w Google Glass - kryterium zasady MAYA, Most Advanced, Yet Acceptable. Nie epatuje technolgizmem za to fajnie wygląda. Estetyka > użyteczność.
  3. AI w pakiecie ze sprzętem. To jest ewidentnie nowy kierunek natarcia na dwa wyzwania jednocześnie: (a.) scenariusze użycia czata jako UI dla AI (można mówić w języku naturalnym do AI o tym, co się widzi) oraz (b.) dyfuzji AI jako oprogramowania (jak sensownie zastosować AI w istniejącym już stosie rozwiązań? Otóż można mówić z AI o tym, co się właśnie widzi). Dzięki temu, że okulary ma się na nosie, ten bundle działa dla usera naturalnie.

Chyba.

Czytam to zagranie jako próbę przejścia do Aktu Drugiego historii AI: od fajnego, obiecującego demo do zastosowania zintegrowanego ze znanym konsumentowi produktem, w znanym use case.

Mamy tu więc: hardware jako platformę dla AI, zagranie na dysrupcję względem metawersowej strategii Meta (kek), innowację schowaną w akceptowalnej estetyce.

Całkiem nieźle jak na side project.

Komentarze